Parafia św. Wawrzyńca
Nowy Sącz – Biegonice

XXX Niedziela Zwykła 2020-10-25

XXX Niedziela Zwykła 2020-10-25

Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski:

Zbliża się dzień 1 listopada, a wraz z nim Uroczystość Wszystkich Świętych i jedna z piękniejszych polskich tradycji nawiedzania cmentarzy, pamięci i modlitwy za zmarłych. Miarą naszej kultury duchowej jest między innymi zdolność pamiętania o tych, którzy odeszli do wieczności. Dlatego, tego dnia miliony Polaków nawiedzają każdego roku groby swoich bliskich, dowodząc tego, że ludzka miłość nie kończy się razem ze śmiercią. W tym roku jednak znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji pandemii i dużego wzrostu zakażeń koronawirusem. W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości. Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę. W związku z nałożonymi przez władze państwowe ograniczeniami sanitarnymi, dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych, w wielu diecezjach w Polsce zostały ogłoszone dyspensy od obowiązku udziału we Mszach Świętych niedzielnych i święta nakazane. Można z nich skorzystać również w Uroczystość Wszystkich Świętych. W tej wyjątkowej sytuacji, zamiast modlitwy w kościołach i na cmentarzach, łączmy się duchowo ze wspólnotą wiernych poprzez modlitwę w domu oraz za pośrednictwem radia i telewizji. W tym trudnym czasie, otaczam wszystkich Polaków modlitwą, za wstawiennictwem świętych patronów naszej Ojczyzny.

Abp Stanisław Gądecki

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Ogłoszenia Parafialne:

Z powodu trwającej kwarantanny kapłanów w naszej parafii wyjątkowo nie będzie dzisiaj sprawowanej żadnej Mszy św. Wierni są zwolnieni z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. (z racji trwającej epidemii i ograniczeń ilościowych w kościołach) na mocy dyspensy biskupa tarnowskiego. Zachęcamy do korzystania z transmisji radiowych lub telewizyjnych Mszy św. i przyjmowania „Komunii św. duchowej”.

Na szczęście czas kwarantanny kapłanów z naszej parafii dobiega końca. U obydwu kapłanów zostaną wykonane badania na obecność koronawirusa. Po otrzymaniu wyników lekarskich (o ile wszystko będzie dobrze) – ks. proboszcz rozpocznie sprawowanie posługi w kościele. Najprawdopodobniej będzie to we środę wieczorem lub czwartek rano (o terminie poinformujemy w internecie). Ks. Mariusz powróci do sprawowania posługi po Uroczystości Wszystkich Świętych. Od najbliższego piątku przez ponad tydzień posługę kapłańską w naszym kościele będzie sprawował także ks. Wojciech Witowski.

Trwa miesiąc październik. Zachęcamy do odmawiania w naszych domach różańca. Wspólny różaniec w kościele będzie odprawiony od czwartku do soboty o godz. 17.30.

Okazja do spowiedzi św. w naszym kościele od czwartku do soboty przed Mszą św. poranną oraz od godz. 17.00 – 18.00.

W najbliższą niedzielę wypada Uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu wspominamy z radością naszych zmarłych Braci i Siostry, którzy osiągnęli już cel swego życia czyli szczęście w niebie. Tradycyjnie pamiętamy też w modlitwach o wszystkich zmarłych z naszych rodzin. Msze św. w naszym kościele będą sprawowane o godz. 6.00, 7.30, 9.00, 10.30 oraz 14.00 (w intencji wszystkich zmarłych z naszych rodzin). Wyjątkowo nie będzie tego dnia Mszy św. w kaplicy cmentarnej oraz procesji na cmentarzu (tak samo będzie we wszystkich parafiach naszego dekanatu np. w Żeleźnikowej, Barcicach czy Starym Sączu). Powodem jest troska o nasze zdrowie – koronawirus najbardziej rozpowszechnia się w dużych skupiskach ludzkich.

Kochani – Wielu z nas przeżywa w tych dniach rozterki między gorącym pragnieniem modlitwy przy grobach bliskich zmarłych w tym szczególnym czasie oraz związanych z tą modlitwą możliwością zyskiwania odpustów za zmarłych a obawą o zdrowie własne i swoich bliskich. Nie zniechęcamy do modlitwy na cmentarzu ale zachęcamy do roztropności, uwzględnienia swojego stanu zdrowie i unikania przebywania w większych skupiskach ludzkich (można przyjść na cmentarz o takiej godzinie, gdy będzie tam mniej ludzi). Można też pomodlić się za zmarłych na cmentarzu w inne listopadowe dni. Tym bardziej, że na polecenie Ojca św. Franciszka opublikowany został specjalny Dekret watykańskiej Penitencjarii Apostolskiej. Na mocy tego Dekretu w tym roku, ze względu na szczególną sytuację epidemiczną odpust zupełny za zmarłych będzie można zyskać, pod zwykłymi warunkami, przez cały listopad (a nie tylko w Oktawie Wszystkich Świętych tj. w dn. 1 – 8 listopada). Oznacza to, że wierny, który pomodli się za zmarłych na cmentarzu np. za 2 tygodnie może również wyprosić dla nich łaskę odpustu (tak jak w Uroczystość Wszystkich Świętych czy Dzień Zaduszny).

Więcej szczegółów można znaleźć w internecie:

https://www.gosc.pl/doc/6586343.Przez-caly-listopad-bedzie-mozna-uzyskac-odpust-dla-zmarlych

Informujemy, że w Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny czynny będzie dodatkowo parking na placu przy ulicy Węgierskiej. W te dni czynna będzie ubikacja z tyłu Kaplicy Cmentarnej.