Namaszczenie Chorych

Regularne odwiedziny kapłana u chorych w naszej parafii mają miejsce w pierwsze piątki każdego miesiąca. Istnieje także możliwość skorzystania przez wiernych z posługi świeckich nadzwyczajnych szafarzy, którzy zanoszą Najświętszy Sakrament chorym w każdą niedzielę. Pragnienie skorzystania z posługi szafarzy należy zgłosić ks. proboszczowi.

W nagłym wypadku (zagrożenia życia) można prosić o posługę kapłana o każdej porze. W miarę możliwości prosimy o zapewnienie transportu dla kapłana z Najświętszym Sakramentem.

Stosowny czas na przyjęcie sakramentu namaszczenia chorych zachodzi wtedy, gdy wierny staje wobec niebezpieczeństwa śmierci z powodu choroby, wypadku lub starości. Sakrament ten chrześcijanin może przyjmować za każdym razem gdy jest dotknięty ciężką chorobą lub gdy nastąpiło jej nasilenie.

Sakramentu tego udzielają tylko kapłani. Przy jego sprawowaniu używają oni oleju poświęconego przez biskupa w Wielki Czwartek.

Zmarłym od kilku czy kilkunastu godzin nie udziela się sakramentu chorych. Można go warunkowo udzielić, jeżeli zgon nastąpił stosunkowo niedawno (i istnieje szansa, że nie nastąpiła jeszcze śmierć biologiczna).

Wskazana jest obecność i wspólna modlitwa członków rodziny w intencji chorego wraz z kapłanem (z wyjątkiem chwili spowiedzi św.).