Szafarze Komunii św.

Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej w Diecezji Tarnowskiej

Nadzwyczajni Szafarze posługują w parafiach Diecezji Tarnowskiej od 1991 r. Pierwszy kurs przygotowawczy do posługi Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej ukończyło 80 mężczyzn. Do roku 2009 w diecezji posługę Nadzwyczajnego Szafarza podjęło ponad 750 mężczyzn. Początkowo szafarze posługiwali w kilkunastu parafiach diecezji, a obecnie służą prawie w każdej parafii.

Głównym zadaniem Nadzwyczajnych Szafarzy jest zanoszenie Komunii Świętej osobom chorym i starszym w każdą niedzielę i święta. Gdy zachodzi potrzeba, pomagają kapłanom w swoich parafiach w udzielaniu Komunii Świętej wiernym podczas Mszy Świętej. Ponadto posługę Nadzwyczajnego Szafarza pełnią siostry przełożone wobec potrzebujących sióstr w swoich wspólnotach zakonnych.

Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej są objęci formacją permanentną. Każdego roku są dla nich organizowane rekolekcje oraz dni skupienia.

Kurs dla kandydatów, którzy pragną podjąć tę posługę odbywa się co dwa lata.

W naszej parafii obecnie posługują dwaj Nadzwyczajni Szafarze:

• -pan Tomasz Wasiniewski
  • -pan Jan Rosiek

Pan Tomasz Wasiniewski posługuje w parafii już od kilku lat. Natomiast pan Jan Rosiek został mianowany Nadzwyczajnym Szafarzem Komunii Św. przez Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża 16 kwietnia 2016 roku, po ukończeniu kursu przygotowawczego.

Ktokolwiek pragnąłby, aby chory mieszkający w jego domu mógł dzięki posłudze Szafarzy w każdą niedzielę przyjmować do serca Pana Jezusa w Komunii św. proszony jest o kontakt z ks. proboszczem.

UWAGA. Nadzwyczajni Szafarze Komunii św. pełnią swoją posługę w parafii całkowicie bezinteresownie.