Pierwsza Komunia Święta dzieci – podstawowe zasady:
1. Rodzice zgłaszają dziecko już na początku roku szkolnego i przedstawiają metrykę chrztu dziecka (jeśli dziecko było ochrzczone poza naszą parafią)
2. Podczas spotkań przygotowawczych w ciągu roku liturgicznego dzieci mają poświęcane różańce, medaliki, świece, książeczki itp. (wg ustaleń);
3. Dzieci na spotkania przychodzą razem z rodzicami (w I półroczu – raz w miesiącu, w II półroczu – częściej, według ogłoszeń ks. proboszcza)
4. Termin Pierwszej Komunii Świętej w naszej parafii: 1 niedziela maja
Obowiązek uczestnictwa wiernych we Mszy św. niedzielnej :
Do uczestnictwa we Mszy św. w dzień święty „ustanowiony przez Kościół” zobowiązany jest każdy, kto ma możliwość wypełnienia tego obowiązku. Zwalniać z niego może choroba, konieczność opieki nad chorym, czy pobyt w kraju, gdzie nie ma świątyń chrześcijańskich. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują obowiązek uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii popełniają grzech ciężki – stwierdza Katechizm Kościoła Katolickiego (KKK 2181).
Do świąt nakazanych, kiedy mamy obowiązek uczestnictwa we Mszy św. zaliczamy:
• wszystkie niedziele roku;
• Uroczystość Bożej Rodzicielki (1 stycznia);
• Uroczystość Trzech Króli (6 stycznia);
• Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało);
• Uroczystość Wniebowzięcia NPM (15 sierpnia);
• Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada);
• Uroczystość Bożego Narodzenia (25 grudnia);
Chrześcijanin pragnący przyjąć Komunię św. powinien być w stanie łaski uświęcającej (bez grzechu ciężkiego).
Czas postu przed przyjęciem Komunii św. wynosi minimum jedną godzinę. Woda nie łamie postu. Również chorzy mogą przyjmować lekarstwa bez ograniczenia w czasie.
Ideałem byłoby, gdyby chrześcijanin przyjmował Chrystusa do swego serca tak często jak często uczestniczy on we Mszy św. W razie popełnienia grzechu ciężkiego wskazane jest jak najszybciej skorzystać z sakramentu spowiedzi św.