Parafia św. Wawrzyńca
Nowy Sącz – Biegonice

VI Niedziela Zwykła 2021-02-14

VI Niedziela Zwykła 2021-02-14

Dzisiaj w naszej parafii przeżywamy ostatni dzień Czterdziestogodzinnego Nabożeństwa. Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu prowadzonej przed przedstawicieli poszczególnych rejonów parafii modlimy się o łaskę dobrego przeżycia Wielkiego Postu. Zakończenie adoracji Nieszporami o godz. 15.00.

Również dzisiaj po Mszy św. o godz. 7.30 odbędzie się zmiana tajemnic różańcowych.

„Bóg zapłać” za ofiary składane dzisiaj na tacę lub na konto parafii przeznaczone na ogrzewanie kościoła. Mimo rekordowo w tym roku mroźnej zimy staramy się, aby abyśmy spokojnie mogli uczestniczyć w nabożeństwach w ciepłym kościele.

We środę rozpoczynamy Wielki Post. Msze św. w Środę Popielcową odprawione zostaną o godz. 6.00, 7.30, 16.00 i 18.00. Kapłan posypie naszą głowę popiołem powtarzając słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. W tym dniu obowiązuje nas post ścisły tj. spożywamy potrawy bezmięsne, w tym tylko jeden posiłek do sytości. Składka na tacę jest przeznaczona na cele charytatywne.

Zgodnie z dawną tradycją oraz zaleceniami Kościoła w okresie Wielkiego Postu nie używamy organów i nie ozdabiamy ołtarzy kwiatami. Ma to podkreślić pokutny charakter Wielkiego Postu.

Serdecznie zachęcamy do licznego udziału w nabożeństwach pasyjnych. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawiane będzie w piątki o godz. 17.30 oraz o godz. 19.30 (przygotowane przez młodzież).

W tym roku kazania pasyjne w naszej parafii głosił będzie rekolekcjonista z Domu Rekolekcyjnego OPOKA w Starym Sączu ks. mgr Krzysztof Czyżowski. W związku z jego innymi obowiązkami w Domu Rekolekcyjnym w tym roku Gorzkie Żale będą odprawiane pół godziny wcześniej niż zwykle czyli o godz. 14.00. Tym samym wspólny śpiew pieśni pasyjnych będziemy rozpoczynać o godz. 13.30. Natomiast niedzielna Msza św. popołudniowa sprawowana będzie o godz. 15.00.

W okresie Wielkiego Postu chcemy stworzyć parafianom dodatkową okazję do indywidualnej modlitwy. Codziennie w dni powszednie przez cały Wielki Post bezpośrednio po Mszy św. wieczornej aż do godz. 20.00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu. W piątki, wyjątkowo, wystawienie Najświętszego Sakramentu będzie pomiędzy Mszą św. wieczorną a Drogą Krzyżową. Zachęcamy do modlitwy w ciszy przed Panem Jezusem. Codziennie będzie się też modlił kapłan, którego w razie potrzeby można poprosić o spowiedź św.

Ofiary na tacę w przyszłą niedzielę, w całej diecezji, przeznaczone są na rzecz Seminarium Duchownego w Tarnowie. „Bóg zapłać” za ofiarność.

U ministrantów można nabyć bieżącą prasę katolicką. Warto z niej korzystać zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu.

Podczas ubiegłotygodniowej zbiórki ministrantów i lektorów dokonaliśmy podsumowania ostatniego roku ich posługi przy ołtarzu. Większość z nich, w niełatwym czasie trwającej pandemii, dobrze zdała egzamin z miłości do Boga gorliwie pełniąc swoją posługę przy ołtarzu. Im wszystkim wyrażamy w imieniu wszystkich parafian naszą wdzięczność. Za najpilniejszą i najczęstszą posługę przy ołtarzu zostali wyróżnieni: Kamil Majka, Franciszek Kądziołka i Krzysztof Wojsław. W najbliższym czasie parafia zakupi pewną ilość nowych alb lektorskich dla tych lektorów, którzy ze swoich dotychczasowych alb wyrośli.

Informujemy, że posiadamy jeszcze pewną ilość książek o 750-letniej historii naszej parafii. Dwutomowe, obszerne opracowanie zawiera mnóstwo informacji i zdjęć zapewne nam nieznanych lub mało znanych. Mało która parafia w diecezji może się pochwalić podobnym opracowaniem. Zachęcamy, aby ci wszyscy, którzy nie nabyli jeszcze tej książki uczynili to w najbliższym czasie dla siebie lub na prezent dla swoich bliskich. Tym bardziej, iż po raz kolejny obniżamy cenę książki do 70 zł za obydwa tomy.

W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Stanisława Pałka – wieloletnia gospodyni na plebanii, śp. Monika Klimczak z Łazów Biegonickich oraz śp. Teresa Rosiek z Łazów Biegonickich (jej pogrzeb odbędzie się we wtorek o godz. 15.00). Polećmy ich dusze Bożemu Miłosierdziu. Dobry Jezu…