Parafia św. Wawrzyńca
Nowy Sącz – Biegonice

V Niedziela Wielkiego Postu 2020-03-29

V Niedziela Wielkiego Postu 2020-03-29

W całym kraju (także w Nowym Sączu) trwa epidemia koronawirusa. Cieszymy się, że dzięki działaniom rządu, poświęceniu pracowników służby zdrowia i dużemu zdyscyplinowaniu obywateli epidemia ta rozwija się znacznie wolniej i łagodniej niż w innych krajach. Niemniej jednak, w trosce o zdrowie i życie naszych parafian, wszystkie Msze św. i modlitwy w naszym kościele, aż do odwołania, odprawiane będą bez udziału wiernych. Dla nas wszystkich, uwierzcie, że dla kapłanów szczególnie nie jest to sytuacja łatwa. Ufamy jednak, że dzięki temu nie tylko zachowamy nasze zdrowie ale także szybciej będziemy mogli na nowo chwalić Boga w naszych kościołach, po pokonaniu epidemii.

Zachęcamy do korzystania, zwłaszcza w niedzielę, z transmisji Mszy św. w radiu, telewizji lub Internecie. Począwszy od wczoraj wszystkie nabożeństwa w naszym kościele są transmitowane w Internecie. Zachęcamy do duchowej łączności na modlitwie, zwłaszcza osoby, które zamówiły na konkretny dzień intencję Mszy św.

W związku z obecną sytuacją, jako Wasi duszpasterze podejmujemy dodatkowe modlitwy w intencji wszystkich parafian. I tak:

Codziennie w dni powszednie w kościele:

Godz. 6.00 – Msza św. Suplikacje

Godz. 12.00 – Nowenna do św. Wawrzyńca o ustanie epidemii i zdrowie dla parafian

Godz. 18.00 – Msza św. Suplikacje

Godz. 20.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy

Godz. 20.30 – Różaniec w intencji parafian. Błogosławieństwo Eucharystyczne

Przez cały dzień (godz. 7.00 – 17.00) – możliwość indywidualnej modlitwy przed obrazem patrona parafii – św. Wawrzyńca (w przedsionku kościoła).

W każdą niedzielę w kościele:

Godz. 6.00, 7.30, 9.00, 10.30 i 15.30 – Msza św. homilią

Przed Mszami o godz. 6.00, 7.30 i 10.30 – Wypominki

Zachęcamy także do wspólnej modlitwy rodzinnej w naszych domach, do czytania Pisma św., prasy religijnej, oglądania filmów religijnych itp. Można także sięgnąć po książkę o historii naszej parafii. Wielu z nas ma więcej czasu – wykorzystajmy go dobrze.

W tym tygodniu wypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. Jako Wasi duszpasterze będziemy modlić się w kościele o nowe powołania do służby Bożej oraz będziemy czcić Najświętsze Serce Pana Jezusa i Niepokalane Serce Matki Bożej. Zachęcamy do łączności duchowej w te dni poprzez modlitwę w Waszych domach.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że w tych dniach szczególnie winniśmy troszczyć się o zdrowie naszych Seniorów. Lekarze zalecają im ograniczanie wszelkiego niekoniecznego kontaktu fizycznego z innymi poza domownikami. Dlatego wyjątkowo nie będzie odwiedzin w domach chorych z Komunią św. (wyjątkiem byłaby sytuacja zagrożenia śmiercią – kapłan zawsze przybędzie). Zachęcamy do przyjmowania w tych dniach Komunii św. na sposób duchowy (na modlitwie wzbudzamy szczere pragnienie przyjęcia Chrystusa do swego serca w sytuacji, gdy nie jest to możliwe w sposób fizyczny). Tak o potrzebie Komunii św. duchowej pisał św. Jan Paweł II w Encyklice „Ecclesia de Eucharystia” (nr 34): „Warto pielęgnować w duszy stałe pragnienie Sakramentu Eucharystii. Tak narodziła się praktyka ‘komunii duchowej’, szczęśliwie zakorzeniona od wieków w Kościele i zalecana przez świętych mistrzów życia duchowego”.

UWAGA – osoby, które praktykują 9 pierwszych piątków miesiąca informujemy, że niezależna od nich nieobecność w najbliższy I piątek w kościele nie przerywa ciągu I piątków miesiąca. Po ustaniu epidemii można te piątki kontynuować…

Wszystkim Seniorom, których tradycyjnie odwiedzaliśmy z życzeniami w okresie przedświątecznych składamy życzenia wielu łask Bożych. Równocześnie zapewniamy ich o naszej modlitwie.

Ze względu na państwowe przepisy bezpieczeństwa (zakaz zgromadzeń w jednym miejscu powyżej dwóch osób) nie będzie w tym roku specjalnej spowiedzi św. przedświątecznej. W indywidualnych sytuacjach, po telefonicznym uzgodnieniu z kapłanami, spowiedź jest możliwa przy zachowaniu koniecznych środków ostrożności. Równocześnie przypominamy, że zgodnie z nauką Kościoła zawsze gdy istnieje poważna racja i nie ma możliwości wyspowiadania się, wtedy dla uzyskania stanu łaski uświęcającej wierny „jest zobowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej, gdy tylko będzie to możliwe” (Kodeks Prawa Kanonicznego – kanon 916).

Wszelkie ewentualne nowe wiadomości będziemy zamieszczać na bieżąco na stronie parafii.