Parafia św. Wawrzyńca
Nowy Sącz – Biegonice

Niedziela Palmowa 2020-04-05

Niedziela Palmowa 2020-04-05

Dzisiejsza Niedziela Palmowa przypomina nam triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Ze zrozumiałych względów nie będzie dziś poświęcenia palm. Podczas wszystkich Mszy św. będzie odczytany opis Męki Pańskiej. Zachęcamy do duchowej łączności z kościołami dzięki transmisji radiowych, telewizyjnych czy internetowych. Wszystkie nabożeństwa sprawowane w naszym kościele są obecnie transmitowane w Internecie.

W tym roku nie mogliśmy w naszej parafii uczestniczyć w Rekolekcjach Wielkopostnych. Zachęcamy, aby skorzystać z nauk rekolekcyjnych, które za pośrednictwem diecezjalnego Radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz wygłosi bp. Leszek Leszkiewicz – w Niedzielę Palmową o godz. 10.30, a w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę o godz. 18.00.

Ze względu na przepisy sanitarne i kościelne oraz w trosce o bezpieczeństwo parafian wszystkie nabożeństwa Wielkiego Tygodnia zostaną odprawione bez udziału wiernych. Aby pomóc naszym rodzinom w dobrym, religijnym przeżyciu tego czasu Diecezja Tarnowska przygotowała Rytuał Rodzinny. Zawiera on wiele informacji oraz modlitw na poszczególne dni Wielkiego Tygodnia (na razie na Niedzielę Palmową oraz Wielką Środę ale materiały będą stopniowo uzupełniane).  Gorąco zachęcamy do korzystania z tego Rytuału. Znaleźć go możemy na stronie diecezji: www.diecezja.tarnow.pl

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek odprawiona zostanie o godz. 18.00. Będziemy dziękować Bogu za ustanowienie sakramentów kapłaństwa i Eucharystii.

W tym roku nie będzie w naszych kościołach tradycyjnej Ciemnicy i Grobu Pańskiego. Zachęcamy wiernych, aby w swoich domach łączyli się modlitewnie z Chrystusem, który za nas umarł na krzyżu.

Nabożeństwo Wielkiego Piątku w naszym kościele zostanie odprawione o godz. 18.00.  Tego dnia rozpoczniemy też nowennę przed Uroczystością Miłosierdzia Bożego.  Koronkę do Miłosierdzia Bożego odmówimy w piątek o godz. 15.00 a w kolejne dni 15 minut przed wieczornym nabożeństwem. Pamiętajmy, że w Wielki Piątek obowiązuje nas post ścisły – spożywamy najwyżej 3 posiłki (w tym jeden do sytości) oraz powstrzymujemy się od potrwa mięsnych. 

W Wielką Sobotę nie będzie zwyczajowego poświęcenia pokarmów. Nie rezygnujmy jednak z przygotowywania tradycyjnych pokarmów na stół wielkanocny i odmówmy modlitwę błogosławieństwa przed śniadaniem wielkanocnym. Tekst modlitwy będzie zamieszczony w Rytuale Rodzinnym na stronie internetowej diecezji.

Obrzędy Wigilii Paschalnej, jak zwykle, rozpoczniemy o godz. 20.00. W miejsce procesji rezurekcyjnej po zakończeniu Mszy św. przez 15 minut będą biły dzwony kościelne przypominając nam radosną prawdę o zmartwychwstaniu Chrystusa.

Zamówiliśmy do parafii gazetowe wydanie świątecznych numerów „Gościa Niedzielnego” oraz „Niedzieli”. Będą one wyłożone od czwartku w przedsionku kościoła. Chętni mogą je bezpłatnie pobrać do swoich domów. Chcemy w ten sposób pomóc Rodzinom naszej parafii dobrze przeżyć niełatwy okres świąteczny. Przedsionek kościoła jest otwarty do indywidualnej modlitwy codziennie  w godz. 7.00 – 17.00. Pamiętajmy – w żadnym momencie nie może tam przebywać więcej niż 5 osób. 

Serdecznie dziękujemy kilku rodzinom naszej parafii, które przesłały swoje ofiary na konto parafii. „Bóg zapłać” za tę troskę o funkcjonowanie parafii w okresie, gdy pozbawiona jest ona wszelkich dochodów.

W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności śp. Kazimierz Bielak z ul. Węgierskiej oraz śp. Władysław Sroka z ul. Słowackiej. Informujemy, że w związku z przepisami sanitarnymi, że we Mszy św. pogrzebowej może uczestniczyć nie więcej niż 5 osób z najbliższej rodziny. Obrzędy pogrzebowe są uproszczone i odprawiane przy grobie zmarłego. Osoby pragnące pomóc zmarłym proszone są o modlitwę w ich intencji w swoich domach. Jeżeli ktoś pragnie zamówić Mszę św. za zmarłego – najlepiej zebrać intencje wśród kilku osób i „zbiorczo” przekazać do parafii, by ograniczyć niekonieczne wyjścia z domu. Można także przesłać ofiarę na konto parafii z informacją za kogo ma być odprawiona Msza św. Lista Mszy św. zamówionych za zmarłego zostanie zamieszczona w Internecie na stronie parafii. Polećmy dusze zmarłych miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu…

Proszono nas o Ogłoszenie:

Jutro w Niemczech odbędzie się pogrzeb śp. Andrzeja Gabrysia. Osoby zainteresowane skorzystaniem z internetowej transmisji Mszy św. pogrzebowej proszone są o kontakt z p. Kazimierzem Gabrysiem z Łazów Biegonickich.