Parafia św. Wawrzyńca
Nowy Sącz – Biegonice

DSI – 1 % Twojego podatku to 100 % serca

„1% Twojego podatku to 100% serca” – w taki sposób Caritas Diecezji Tarnowskiej zachęca, by przekazywać jej 1 proc. podatku. Na ulotkach i plakatach znajduje się zdjęcie jednego z podopiecznych Caritas –  chorego dwuletniego Antosia, który wymaga rehabilitacji siedem dni w tygodniu. Jemu i tysiącom innych chorych można pomóc przekazując 1 proc. podatku dla  tarnowskiej Caritas. Pieniądze zostaną także przeznaczone na wsparcie osób starszych, bezdomnych i niepełnosprawnych.

Rok temu Caritas Diecezji Tarnowskiej dostała od podatników ok. 1 mln 100 tys. zł. „Taką sumę przekazało nam kilkanaście tysięcy osób. Bardzo się cieszymy, że było to trzy tysiące więcej podatników niż rok wcześniej. Dziękujemy za zaufanie. Robimy wszystko, by go nie zawieść” – mówi ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Pieniądze z 1 proc. zostały przeznaczone na opiekę nad chorymi w Hospicjum w Dąbrowie Tarnowskiej i działalność tamtejszego Domu Pomocy Społecznej oraz Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych. Dofinansowano także działalność Domu dla Bezdomnych Mężczyzn, świetlic profilaktyczno-opiekuńczych LUMEN oraz Stacji Opieki Caritas. Pieniądze pomogły też w funkcjonowaniu Domu Emerytów – Placówki Pielęgnacyjno-Opiekuńczej w Tarnowie i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Grybowie. Dzięki pieniądzom z 1 proc. na wsparcie mogli także liczyć chorzy, którym Caritas pomogła kupić drogie leki, sprzęt oraz skorzystać z rehabilitacji. 

Caritas Diecezji Tarnowskiej przygotowała ok. 200 tys. ulotek, które trafią do parafii. Będą też plakaty, banery i spot radiowy. W ulotce organizacja szczegółowo opisuje zakres swojej działalności. Informuje też, że od 2004 roku w ramach 1 proc. podatku Caritas pozyskała ponad 7 mln 500 tys. zł. Dzięki tej pomocy, prawie 16 tys. dzieci i młodzieży z rodzin potrzebujących mogło skorzystać z zimowego i letniego wypoczynku. Przeznaczono na ten cel ponad 1 mln 70 tys. zł. Ponadto ok. 2 mln 800 tys. zł przekazano osobom indywidualnym na leki, rehabilitację, sprzęt medyczny. Pozostałe ponad 3 mln 600 tys. zł. przeznaczono na wsparcie placówek Caritas.

W tym roku razem z Caritas można też zbierać pieniądze na leczenie czy rehabilitację swoich najbliższych lub znajomych. Wypełniając PIT, w rubryce „Cel szczegółowy 1 proc” należy wpisać imię i nazwisko chorego. W tej sprawie należy się też skontaktować z biurem Caritas w Tarnowie.

W ulotce, organizacja przypomina również, że ponad 98 proc. zebranych pieniędzy trafia bezpośrednio do potrzebujących. Reszta, czyli niecałe 2 proc. pokrywa wydatki na obsługę całej działalności.

Sam sposób przekazania 1 proc. jest taki sam, jak w roku ubiegłym. Na zeznaniu podatkowym PIT w rubryce „Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” należy wpisać: nr KRS Caritas (0000211791) oraz deklarowaną kwotę (równowartość 1 proc. należnego podatku).

Ulotki oraz inne informacje związane z procedurą przekazania 1 proc. podatku są także do pobrania ze strony: http://www.caritas.diecezja.tarnow.pl/procent.php

Są tam też darmowe programy do wypełniania zeznań z wpisaną adnotacją o przekazaniu 1 proc. na Caritas Diecezji Tarnowskiej i możliwością wybrania szczegółowego celu.

Oprac. Ewa Biedroń

 

Załączniki:

Mp3 mówi ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej

 

plakatprocent