Parafia św. Wawrzyńca
Nowy Sącz – Biegonice

VI Niedziela Zwykła 2018-02-11

Rozpoczynamy dzisiaj Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu po każdej Mszy św., w ramach Czterdziestogodzinnego Nabożeństwa, będziemy modlić się szczególnie o łaskę trzeźwości w naszych rodzinach.

Dzisiaj o godz. 15.00 zapraszamy na Nieszpory, natomiast o godz. 15.30 na Mszę św. w intencji seniorów z Biegonic. Po Mszy św. odbędzie się spotkanie seniorów przy herbacie na plebanii. Zechciejmy umożliwić im uczestnictwo w tych spotkaniach przez podwiezienie ich na miejsce.

W poniedziałek po Mszy św. wieczornej odprawione zostanie nabożeństwo ku czci patrona naszej parafii – św. Wawrzyńca.

We środę rozpoczynamy Wielki Post. Msze św. w Środę Popielcową odprawione zostaną o godz. 6.00, 7.30, 9.00 i 18.00. Kapłan posypie naszą głowę popiołem powtarzając słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Obowiązuje nas post ścisły tj. spożywamy potrawy bezmięsne, w tym tylko jeden posiłek do sytości. Składka na tacę jest przeznaczona na cele charytatywne.

Zgodnie z dawną tradycją oraz zaleceniami Kościoła w okresie Wielkiego Postu nie używamy organów oraz nie ozdabiamy ołtarzy kwiatami. Ma to podkreślić pokutny charakter Wielkiego Postu.

Serdecznie zachęcamy do licznego udziału w nabożeństwach pasyjnych. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawiane będzie w piątki o godz. 17.30 oraz o godz. 19.30 (przygotowane przez młodzież). Ks. Mariusz zaprasza młodzież pragnącą włączyć się w przygotowywanie Drogi Krzyżowej na spotkanie na plebanię we czwartek po Mszy św. wieczornej. Gorzkie Żale wraz z kazaniem pasyjnym odprawiamy w niedziele o godz. 14.30. Niedzielna Msza św. popołudniowa sprawowana będzie, jak zwykle, o godz. 15.30.

Ofiary na tacę w przyszłą niedzielę przeznaczone są na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. „Bóg zapłać” za ofiary na ten ważny cel.

U ministrantów można nabyć bieżącą prasę katolicką.

W ostatnich dniach prowadzone są intensywne prace konserwatorskie przy wejściu do naszego kościoła. Pięciu konserwatorów codziennie mozolnie zdejmuje dwie warstwy malowideł a następnie będzie odnawiać i zabezpieczać pierwotną neogotycką polichromię kościoła. Zdejmują oni także z filarów i ścian lamperię, która powoduje zatrzymywanie w ścianach wilgoci. Prace te powodują pewne utrudnienia ale ich efektem będzie piękny wygląd najpierw części a docelowo całości kościoła. Mamy nadzieję, że obecny etap prac zakończy się przed Świętami Wielkanocnymi.

Prowadzone prace są związane z niemałymi kosztami. Dlatego podjęliśmy starania w celu uzyskania dofinansowania z funduszu ochrony zabytków. W najbliższych dniach zostaną w stosownych urzędach złożone dwa wnioski w tej sprawie. Niezależnie od tego część kosztów odnowy naszej zabytkowej świątyni musimy pokryć sami. Dlatego z wdzięcznością przyjmujemy wszelkie ofiary składane na cel odnowy wystroju naszego kościoła – zarówno składane na tacę jak i w kopertach. Wszyscy ofiarodawcy są wpisywani do pamiątkowej Księgi Dobrodziejów naszej parafii.

Proszono nas o ogłoszenie:

W Parafii pw. św. Elżbiety w Starym Sączu organizowany jest Kurs Przedmałżeński. Chętni winni zgłosić się na pierwsze spotkanie w sobotę 24 lutego o godz. 18.00 w Domu Parafialnym przy ul. Mickiewicza 1 w Starym Sączu.

W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Maria Górka oraz śp. Andrzej Legutko z Łazów Biegonickich. Polećmy ich dusze Bożemu miłosierdziu. Dobry Jezu …