Parafia św. Wawrzyńca
Nowy Sącz – Biegonice

V Niedziela Wielkanocna 2020-05-10

V Niedziela Wielkanocna 2020-05-10

Przeżywamy V Niedzielę Wielkanocną.

Nadal obowiązuje nas limit 20 osób, które mogą uczestniczyć we Mszy św. czy nabożeństwie wewnątrz kościoła. W związku z tym nadal większość z nas korzysta z dyspensy biskupa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Zachęcamy, aby osoby te korzystały z internetowej, radiowej lub telewizyjnej transmisji Mszy św. Równocześnie serdecznie zapraszamy, by powoli powracać do uczestnictwa we Mszy św. i modlitwy w kościele. Jeżeli ktoś chodzi do pracy, na zakupy i w inne miejsca z pewnością może także przyjść do kościoła. Oczywiście – nadal jest to utrudnione, jest uciążliwe ale już nie jest to niemożliwe.

Począwszy od tego tygodnia Msza św. „niedzielna” jest odprawiana dodatkowo w sobotę o godz. 18.00. Jest już wiosenna pogoda. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby oprócz 20 osób w kościele więcej osób uczestniczyło we Mszy św. niedzielnej na zewnątrz budynku (zachowując nakazaną odległość od siebie). Są włączone głośniki. Jest tam też rozdawana Komunia św.

Część z nas nie uczestniczy we Mszy św. w kościele przekonana, że na pewno nie będzie tam miejsca. Z pewnością miejsc nie wystarczy dla wszystkich chętnych w niedziele. Warto spróbować uczestniczyć we Mszy św. choćby w dni powszednie, gdy najczęściej jest jeszcze kilka wolnych miejsc. Istnieje też możliwość modlitwy  w kościele podczas adoracji Najświętszego Sakramentu codziennie w dni powszednie po Mszy św. wieczornej aż do godz. 19.30.

Podczas adoracji jest kapłan w konfesjonale – warto skorzystać z jego posługi. Zapraszamy zwłaszcza osoby, które nie mogły wyspowiadać się przed świętami Wielkanocy. Wtedy staraliśmy się wzbudzać sobie akt żalu postanawiając zarazem wyspowiadać się, gdy tylko będzie taka możliwość. I taka możliwość istnieje już dziś codziennie – nie czekajmy na kolejne święta. Kapłani spowiadają też codziennie przed Mszą poranną i wieczorną oraz w miarę możliwości w niedzielę podczas Mszy św.

Nabożeństwo majowe jest odprawiane w dni powszednie o godz. 19.30 oraz w niedziele o godz. 15.00. Odmawiajmy lub śpiewajmy Litanię do Matki Bożej także w naszych rodzinach.

We czwartek obchodzić będziemy Święto św. Macieja Apostoła a w sobotę Święto św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Pamiętajmy w naszych modlitwach o bp. diecezjalnym Andrzeju Jeżu, z okazji święta jego patrona.

Za dwa tygodnie w niedzielę 24 maja przeżywać będziemy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Dlatego w poniedziałek, wtorek i środę (18–20 maja) przeżywać będziemy tzw. Dni Krzyżowe – czas szczególnej modlitwy o urodzaje i o Boże błogosławieństwo. W tym roku wyjątkowo nie będzie tradycyjnej procesji do kapliczek na Podoleńcu czy Łazach Biegonickich. Natomiast, jak zwykle, odprawimy w te dni Msze św. w intencji mieszkańców poszczególnych regionów parafii. Bliższe informacje podamy za tydzień.

Na stoliku wewnątrz kościoła znajdują się bieżące numery prasy katolickiej. Należność za gazety składamy na tacę na stoliku.

Nadal jeszcze nie zbieramy składki. Wierni znajdujący się w kościele mogą złożyć ofiarę na tacę leżącą na ołtarzu Matki Bożej a wierni znajdujący się na zewnątrz – do puszki znajdującej się na stoliku przed wejściem do kościoła. „Bóg zapłać” za te ofiary. Kilku rodzinom dziękujemy za ofiary składane na konto parafii.