Parafia św. Wawrzyńca
Nowy Sącz – Biegonice

Uroczystość NMP Królowej Polski 2022-05-03

Uroczystość NMP Królowej Polski 2022-05-03

W dniu dzisiejszym obchodzimy Uroczystość Najświętszej Maryi Panny królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza – powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość została ustanowiona na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Wyraża ona wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi.

W tym dniu 3 maja wypada także 232 rocznica ustanowienia w roku 1791 – wiekopomnej Konstytucji 3 maja. Warto pamiętać, że polska konstytucja była drugą z kolei konstytucją na świecie – po amerykańskiej i pierwszą w Europie – przed konstytucją Francji. Mamy prawo z wielu powodów być z niej dumni.