Parafia św. Wawrzyńca
Nowy Sącz – Biegonice

Uroczystość NMP Królowej Polski 2021-05-03

Uroczystość NMP Królowej Polski 2021-05-03

W dniu dzisiejszym obchodzimy Uroczystość NMP Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655r, ślubów króla Jana Kazimierza – powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość została ustanowiona na prośbę biskupów polskich. Wyraża ona wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi.

W tym roku w dniu 3 maja wypada także 230 rocznica ustanowienia wiekopomnej Konstytucji 3 maja. Warto pamiętać, że polska konstytucja była drugą z kolei konstytucją na świecie – po amerykańskiej i pierwszą w Europie – przed konstytucją Francji. Mamy prawo z wielu powodów być z niej dumni.

W niedzielę 16 maja przeżywać będziemy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jak co roku, w tygodniu poprzedzającym tą Uroczystość, przeżywać będziemy tzw. Dni Krzyżowe – czas szczególnej modlitwy o urodzaje i o Boże błogosławieństwo. Ze względu na przepisy sanitarne nie będzie w tym roku zwyczajowych procesji. Codziennie natomiast o godz. 18.00 sprawowana będzie specjalna Msza św. w intencji mieszkańców poszczególnych regionów parafii oraz odmawiane modlitwy o urodzaje. I tak – w poniedziałek 10 maja modlić się będziemy w intencji mieszkańców Biegonic. We wtorek 11 maja – w intencji mieszkańców Łazów Biegonickich. Wyjątkowo we wtorek będzie jeszcze jedno nabożeństwo. Ma to związek ze smutnym dla całej parafii faktem dokonanego kilka tygodni temu przez nieznanych sprawców świadomego zniszczenia figury Pana Jezusa w kapliczce przy drodze na Łazy Biegonickie. Dlatego we wtorek 11 maja o godz. 19.00 przy tej kapliczce dokonamy poświęcenia nowej figury Pana Jezusa, odmówimy modlitwy przebłagalne za dokonaną profanację i odśpiewamy jeszcze raz Litanię do Matki Najświętszej. Uwaga – nie będzie procesji, osoby pragnące wziąć udział w tym nabożeństwie muszą same tam dotrzeć. „Bóg zapłać” rodzinie Sadochów za odnowienie kapliczki znajdującej się na ich działce oraz zakupienie nowej figury. Natomiast we środę 12 maja o godz. 18.00 modlić się będziemy w intencji mieszkańców Zagórza.

„Bóg zapłać” wszystkim za ofiary składane przy okazji Dni Krzyżowych przeznaczone na cele oraz parafialne oraz za ich zebranie.