Szlak św. Wawrzyńca 5

Krzyż Jubileuszowy na Wierchach

Pierwszy krzyż na Wierchach postawiono w ostatni dzień XIX wieku, 31 grudnia 1900 roku. Miał on być uczczeniem Roku Jubileuszowego 1900-lecia Narodzin Chrystusa. Duży drewniany krzyż wykonany został przez stolarza z Łazów Biegonickich Józefa Winklera. Poświęcony w kościele w Biegonicach krzyż został zaniesiony w uroczystej procesji na wybrane przez proboszcza ks. Andrzeja Niemca miejsce. Po ustawieniu krzyża kontynuowano modlitwy najpierw na miejscu a potem w kościele, gdzie wspólnie powitano nowy wiek. Niestety z biegiem czasu niekonserwowany krzyż uległ zniszczeniu przed 1926r. W roku Wielkiego Jubileuszu 750-lecia istnienia Parafii św. Wawrzyńca w Nowym Sączu, z inicjatywy ks. proboszcza oraz staraniem strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Biegonicach, mniej więcej w tym samym miejscu został postawiony nowy krzyż. Uroczyste poświęcenie 12 metrowego żelaznego krzyża nastąpiło po nabożeństwie Drogi Krzyżowej w dniu 12 kwietnia 2019r.

W roku 2020 miejsce to zostało włączone do powstającego Szlaku św. Wawrzyńca.