Parafia św. Wawrzyńca
Nowy Sącz – Biegonice

I nostri amici italiani – ŚDM 2016

W ostatnich dniach gościliśmy w naszej parafii młodzież z Włoch, która przyjechała do Polski, by spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Grupa liczyła 26 osób pochodzących z miejscowości Faenza oraz Rawenna. Towarzyszył im jeden kapłan.

Młodzi pielgrzymi przyjechali do Biegonic w środę 20 lipca wieczorem. Powitała ich grupa parafian, Komitet Organizacyjny oraz rodziny, które miały ich ugościć. Po skromnym poczęstunku w sali na plebanii młodzież wraz ze swoimi gospodarzami udała się do domów na odpoczynek.

Następnego dnia o godz. 9.30 Włosi spotkali się z parafianami na wspólnej modlitwie w czasie Mszy Świętej. Pielgrzymów uroczyście powitał w języku włoskim ks. Proboszcz. Goście wysłuchali także kilku słów o historii Parafii św. Wawrzyńca oraz kościoła parafialnego. Po zakończeniu Mszy Świętej nadszedł czas na rozrywkę. Na stadionie KS Biegoniczanki rozegrano mecz Polska – Włochy w piłkę nożną oraz siatkówkę. Zmęczonych, ale szczęśliwych młodych zaproszono na obiad do Wiejskiego Domu Kultury w Łazach Biegonickich. Posiłki przygotowywały panie z naszej parafii. (zobacz zdjęcia). Gdy goście nieco odpoczęli, udali się na wycieczkę po Biegonicach. Pierwszym miejscem, które odwiedzili, była Winna Góra. Tam poznali historię założenia grodu i fundacji parafii. W drodze powrotnej grupa zatrzymała się przy kapliczce na Podoleńcu poznając historię znajdujących się tam niegdyś kościoła św. Sebastiana oraz cmentarza. Wieczorem młodzież włoska i polska udała się do Starego Sącza, aby tam obejrzeć program artystyczny przygotowany przez Gminę i Parafię Stary Sącz.

Piątek zaplanowano jako dzień pielgrzymkowy. Po krótkim spotkaniu modlitewnym w kościele goście wraz z wolontariuszami z naszej parafii udali się do Tropia. Po zwiedzeniu zabytkowego kościoła pielgrzymi przeszli do pustelni św. Andrzeja Świerada. Po modlitwie na młodzież czekały kolejne atrakcje. Pierwszą z nich był rejs statkiem po Jeziorze Rożnowskim, w czasie którego młodzi pielgrzymi mogli wypocząć. Na zakończenie wyjazdu zaplanowane było jeszcze zwiedzanie zamku Tropsztyn. O godz. 19.00 w naszym kościele parafialnym rozpoczęła się Msza Święta. Uczestniczyła w niej także grupa Włochów, która gościła w parafii Poręba Mała.

Sobota rozpoczęła się spotkaniem modlitewnym w kościele o godz. 9.00. Potem w salce przy plebanii młodzież obejrzała projekcję spektaklu „Pelikan” w wykonaniu Teatru A. Opowiadał on o prześladowaniu chrześcijan w XX wieku w różnych krajach. Po obiedzie grupa z naszej parafii dołączyła do pieszej pielgrzymki zmierzającej ulicą Węgierską do Starego Sącza. Przy Ołtarzu Papieskim o godz. 15.00 rozpoczął się Diecezjalny Dzień Wspólnoty. Głównym punktem uroczystości była Msza Święta, celebrowana przez 17 biskupów i blisko 500 kapłanów z całego świata. Po zakończeniu Mszy św. rozpoczęło się wspólne świętowanie pielgrzymów, którzy przybyli do nas z wielu krajów, m.in. z Norwegii, Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec, Austrii, Czech, Peru, Boliwii, Republiki Środkowoafrykańskiej, Konga, Czadu, Chile, Sudanu, Rwandy, Madagaskaru i Korei Południowej.

W niedzielę o godz. 10.30 w naszym kościele odprawiona została uroczysta Msza Święta (zobacz zdjęcia). Ewangelia została odczytana po polsku i po włosku, także w tych dwóch językach zostało wygłoszone kazanie. W czasie Mszy św. śpiewała schola parafialna, zaś na dziękczynienie jedną pieśń zaśpiewali Włosi. Pod koniec Mszy goście dziękowali za wspólnie spędzony czas oraz serdeczne przyjęcie. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali Hymn Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni miłosierni” – schola i młodzież z parafii po polsku, pielgrzymi po włosku. Potem goście zaśpiewali dla parafian kilka piosenek, zrobiono też grupowe zdjęcia w kościele. (zob. transmisję Mszy św. na Biegonice TV) Tego dnia obiad goście jedli z rodzinami, u których mieszkali. Popołudnie było wolne, aby pielgrzymi mogli spędzić trochę czasu z gospodarzami. Wielu z nich pojechało na wspólne krótkie wycieczki. Wieczorem wszyscy spotkali się na grillu parafialnym. Młodzież razem wesoło bawiła się, śpiewała i tańczyła (zobacz zdjęcia). O godz. 21.00 w kościele zaśpiewano Apel Jasnogórski oraz odmówiono modlitwy. (zobacz zdjęcia). Już na parkingu koło kościoła wolontariusze przy śpiewie piosenki „Niech Cię Pan błogosławi i strzeże” modlili się o szczęśliwą drogę dla swoich włoskich przyjaciół.

W poniedziałek wczesnym rankiem pielgrzymi wyjeżdżali z naszej parafii pełni wrażeń (zobacz zdjęcia). Po wielu pożegnaniach i serdecznych uściskach odjechali do Krakowa na dalszą część Światowych Dni Młodzieży.