Parafia św. Wawrzyńca
Nowy Sącz – Biegonice

Niedziela Palmowa 2023-04-02

Niedziela Palmowa 2023-04-02

W ostatni piątek w naszej parafii odbyło się plenerowe Misterium Męki Pańskiej. Dziękuję pomysłodawcy i organizatorowi Misterium – ks. Bogusławowi oraz wszystkim, którzy wzięli w nim udział. „Bóg zapłać” składamy także wszystkim, którzy uczestniczyli w przygotowaniu dekoracji, nagłośnienia, paniom szyjącym stroje i pomagającym na plebanii (zwłaszcza z Koła Gospodyń w Łazach Biegonickich) a także członkom OSP Biegonice. Mamy nadzieję, że Misterium było dla nas wydarzeniem duchowym, które pomoże w dobrym przeżyciu Wielkiego Tygodnia.  

Dzisiejsza Niedziela Palmowa przypomina nam triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Przed każdą Mszą św. święcimy palmy a po Mszy św. o godz. 10.30 gromadzimy się z palmami przed wejściem do kościoła. Po poświęceniu palm procesyjnie wejdziemy do kościoła. Najpiękniejsze palmy zostaną po Mszy św. wyróżnione.

Ofiary złożone dzisiaj na tacę przeznaczone są na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie jako jałmużna wielkopostna. Zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 14.00.

Z racji przedświątecznych przygotowań nie będzie w tym tygodniu wieczornej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W poniedziałek po Mszy św. wieczornej odmówimy modlitwy do św. Wawrzyńca.

We środę o godz. 17.30 odprawiona zostanie nowenna do Matki Bożej.

We czwartek rozpoczynamy święte Triduum Paschalne. Tego dnia Msza św. poranna jest odprawiana tylko w kościołach katedralnych. Jest to Msza Krzyżma św. podczas której ks. biskup poświęca oleje święte używane w całej diecezji do sprawowania  sakramentów św. Podczas tej Mszy św. kapłani odnawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie. Zbiórka aspirantów, ministrantów i lektorów – we czwartek o godz. 10.00.

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek odprawiona zostanie w naszym kościele o godz. 18.00. Będziemy dziękować Bogu za ustanowienie sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. Po Mszy św. nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy. Zachęcamy do indywidualnej adoracji Chrystusa do godz. 24.00. W godz. 22.00 – 23.00 adorację prowadzi młodzież. Tego dnia za odśpiewanie hymnu „Przed tak wielkim sakramentem” w czasie przeniesienia Pana Jezusa do Ciemnicy można uzyskać odpust zupełny.

W Wielki Piątek Męki Pańskiej zachęcamy do adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy przez cały dzień począwszy od godz. 7.00. Droga Krzyżowa odprawiona zostanie o godz. 9.00. Tego dnia rozpoczniemy też nowennę przed Uroczystością Miłosierdzia Bożego.  Modlitwy nowennowe odmówimy wspólnie w piątek o godz. 15.00. Postarajmy się, jeśli tylko możliwe, uczestniczyć w Liturgii Wielkiego Piątku, która rozpocznie się o godz. 18.00.

W skład Liturgii Wielkiego Piątku wchodzą: Liturgia Słowa, adoracja krzyża, Komunia św. oraz przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu. Za pobożną adorację krzyża można uzyskać odpust zupełny. Po zakończeniu obrzędów odśpiewamy Gorzkie Żale. Po Gorzkich Żalach o poprowadzenie adoracji prosimy rodziców. Następnie rozpocznie się indywidualna adoracja aż do godziny 24.00. W Wielki Piątek obowiązuje nas post ścisły – spożywamy trzy posiłki bezmięsne, w tym jeden do syta. Ofiary składane przy krzyżu przeznaczone są na renowację miejsc świętych w Ziemi Świętej. Zachęcamy także do przystrojenia przydrożnych i przydomowych krzyży. 

Wielka Sobota to czas ciszy i zadumy przy grobie Chrystusa. Adoracja indywidualna rozpocznie się o godzinie 7.00. Zgodnie z polskim zwyczajem w godz. 11.00 – 14.00 co pół godziny poświęcać będziemy pokarmy wielkanocne. Po ostatnim poświęceniu odmówimy modlitwy Nowenny do Bożego Miłosierdzia. Od godz. 14.30 aż do godz. 19.00 kościół będzie zamknięty – przerwa na sprzątanie. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 20.00. Rozpoczniemy od poświęcenia ognia i nowego Paschału, Następnie w kościele nastąpi Liturgia Słowa, poświęcenie wody i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych (za co możemy uzyskać odpust zupełny) oraz Liturgia Eucharystii. Prosimy zabrać ze sobą świece (w zakrystii można jeszcze nabyć paschaliki). Po Mszy św. udamy się w procesji rezurekcyjnej trzy razy dookoła kościoła, by wszystkim ogłosić naszą radość z faktu zmartwychwstania Pańskiego. 

Przypominamy, że zgodnie z przepisami liturgicznymi w dni Triduum Sacrum Komunii św. można udzielać wyłącznie w formie wiatyku oraz podczas Liturgii wieczornej. Strażaków prosimy o podjęcie warty przy Grobie Pańskim. Wszystkich wiernych zapraszamy do adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy i Grobie Pańskim.

W Niedzielę Wielkanocną Msze św. sprawowane będą jak w każdą niedzielę. O godz. 15.00 zapraszamy na Nowennę do Bożego Miłosierdzia. Ofiary na tacę przeznaczone są na potrzeby naszego kościoła. Pięknym zwyczajem jest także modlitwa w tym dniu za naszych zmarłych spoczywających na cmentarzu.

U ministrantów można nabyć bieżącą prasę katolicką.

Przybywających prywatnie do Kalwarii Zebrzydowskiej zapraszamy do wspólnego odprawienia dróżek kalwaryjskich. W środę – Dróżki Pana Jezusa wyjście o godz. 7.00 z Placu Rajskiego, we czwartek – Dróżki Matki Bożej wyjście o godz. 6.00 od ołtarza polowego.