Parafia św. Wawrzyńca
Nowy Sącz – Biegonice

Niedziela Palmowa 2022-04-10

Niedziela Palmowa 2022-04-10

Dzisiejsza Niedziela Palmowa przypomina nam triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Przed każdą Mszą św. święcimy palmy a przed Mszą św. o godz. 10.30 gromadzimy się z palmami przed wejściem do kościoła. Po poświęceniu palm procesyjnie wejdziemy do kościoła. Najpiękniejsze palmy zostaną po Mszy św. wyróżnione.

Ofiary złożone dzisiaj na tacę przeznaczone są na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie jako jałmużna wielkopostna. Zapraszamy na zmianę tajemnic różańcowych po Mszy św. o godz. 7.30 oraz na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 14.30.

Z racji przedświątecznych przygotowań nie będzie w tym tygodniu wieczornej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W poniedziałek po Mszy św. wieczornej odmówimy modlitwy do św. Wawrzyńca.

We środę o godz. 17.30 odprawiona zostanie nowenna do Matki Bożej.

We czwartek rozpoczynamy święte Triduum Paschalne. Tego dnia Msza św. poranna jest odprawiana tylko w kościołach katedralnych. Jest to Msza Krzyżma św. podczas której ks. biskup poświęca olej krzyżma św. oraz olej chorych używane do sprawowane sakramentów św. Podczas tej Mszy św. kapłani odnawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie. Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek odprawiona zostanie w naszym kościele o godz. 18.00. Będziemy dziękować Bogu za ustanowienie sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. Po Mszy św. nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy. Zachęcamy do indywidualnej adoracji Chrystusa do godz. 22.00. Tego dnia za odśpiewanie hymnu „Przed tak wielkim sakramentem” w czasie przeniesienia Pana Jezusa do Ciemnicy można uzyskać odpust zupełny.

W Wielki Piątek Męki Pańskiej zachęcamy do adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy przez cały dzień począwszy od godz. 7.00. Droga Krzyżowa odprawiona zostanie o godz. 9.00. Tego dnia rozpoczniemy też nowennę przed Uroczystością Miłosierdzia Bożego. Modlitwy nowennowe odmówimy wspólnie w piątek o godz. 15.00. Postarajmy się, jeśli tylko możliwe, uczestniczyć w Liturgii Wielkiego Piątku, która rozpocznie się o godz. 18.00. W skład Liturgii Wielkiego Piątku wchodzą: Liturgia Słowa, adoracja krzyża, Komunia św. oraz przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu. Za pobożną adorację krzyża można uzyskać odpust zupełny. Po odśpiewaniu Gorzkich Żali rozpocznie się indywidualna adoracja aż do godziny 23.00. W Wielki Piątek obowiązuje nas post ścisły. Ofiary składane przy krzyżu przeznaczone są na renowację miejsc świętych w Ziemi Świętej. Zachęcamy także do przystrojenia przydrożnych i przydomowych krzyży.

Wielka Sobota to czas ciszy i zadumy przy grobie Chrystusa, adoracja indywidualna rozpocznie się o godzinie 7.00. Zgodnie z polskim zwyczajem w godz. 11.00 – 14.00 co pół godziny poświęcać będziemy pokarmy wielkanocne. Po ostatnim poświęceniu tj. ok. 14.10 odmówimy modlitwy Nowenny do Bożego Miłosierdzia. Od godz. 14.30 aż do godz. 19.00 kościół będzie zamknięty – przerwa na sprzątanie. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 20.00. Na dziedzińcu kościoła nastąpi poświęcenie ognia i nowego Paschału, Liturgia Słowa, poświęcenie wody i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych (za co możemy uzyskać odpust zupełny) i Liturgia Eucharystii. Prosimy zabrać ze sobą świece. Po Mszy św. udamy się w procesji rezurekcyjnej trzy razy dookoła kościoła, by wszystkim ogłosić naszą radość z faktu zmartwychwstania Pańskiego.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami liturgicznymi w dni Triduum Sacrum Komunii św. można udzielać wyłącznie w formie wiatyku oraz podczas Liturgii wieczornej. Strażaków prosimy o podjęcie warty przy Grobie Pańskim. Zgodnie z parafialnym zwyczajem zapraszamy ministrantów i lektorów do adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy i Grobie Pańskim.

W Niedzielę Wielkanocną Msze św. sprawowane będą jak w każdą niedzielę. O godz. 15.00 zapraszamy do śpiewu pieśni wielkanocnych oraz modlitwy nowenny do Bożego Miłosierdzia. Ofiary na tacę przeznaczone są na potrzeby naszego kościoła. Pięknym zwyczajem jest także modlitwa w tym dniu za naszych zmarłych spoczywających na cmentarzu.

U ministrantów można nabyć bieżącą prasę katolicką. Do „Gościa Niedzielnego” jest dołączona bezpłatnie płyta CD z tekstem kolejnych ksiąg Pisma św. Członkowie Caritasu rozprowadzają paschaliki. 

W bieżącym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Maria Wajda z ul. Olszewskiego (pogrzeb już się odbył) i śp. Adam Kostrzewa (pogrzeb będzie we wtorek o godz. 14.00). Polećmy ich dusze miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu…

Proszono nas o Ogłoszenie:

Przybywających prywatnie do Kalwarii Zebrzydowskiej zapraszamy do wspólnego odprawienia dróżek kalwaryjskich. W środę – Dróżki Pana Jezusa wyjście o godz. 7.00 z Placu Rajskiego, we czwartek – Dróżki Matki Bożej wyjście o godz. 6.00 od ołtarza polowego.

Parafia Matki Bożej Niepokalanej i Szkoła Nowej Ewangelizacji w Nowym Sączu zapraszają na rekolekcje ewangelizacyjne w życiu tzw. Seminarium Odnowy Wiary. Spotkania rekolekcyjne będą się odbywały raz w tygodniu przez 8 tygodni, rozpoczęcie w poniedziałek 25 kwietnia o godz. 17.30. Więcej informacji na plakacie oraz w Internecie: www.sne.net.pl/SOW2022