Parafia św. Wawrzyńca
Nowy Sącz – Biegonice

Niedziela Palmowa 2021-03-28

Niedziela Palmowa 2021-03-28

Tegoroczne obchody Wielkiego Tygodnia rozpoczynają się w okresie bardzo trudnej sytuacji epidemicznej w całym kraju. Powoduje to wielkie rozterki moralne w duszach wszystkich ludzi wierzących. Największe rozterki przeżywają w tych dniach kapłani, na których spoczywa obowiązek organizacji Triduum Paschalnego. Z jednej strony, w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie każdego z Was, musimy zachować obowiązujące nas przepisy sanitarne. Z drugiej strony gorąco pragniemy umożliwić wiernym jak najpełniejsze duchowe przeżycie tych najświętszych dni w roku kościelnym. Nie ma tutaj rozwiązań łatwych ani idealnych. Prosimy o zaufanie, że wybraliśmy takie rozwiązania, które w sercu uznaliśmy za możliwe i najlepsze. Przepraszamy za niezależne od nas niedogodności.

Poniżej podajemy kilka uwag odnośnie przebiegu liturgii w naszym kościele w najbliższych dniach:

 1. W tym roku, mimo trwającej epidemii, kościoły w dniach Triduum Paschalnego pozostaną otwarte. Wprawdzie z dużymi ograniczeniami, ale będziemy mogli pełniej niż rok temu te dni przeżywać. Nie koncentrujmy naszej uwagi na ograniczeniach – starajmy się raczej jak najlepiej skorzystać z tych możliwości przeżycia Świąt, które są dla nas dostępne.
 2. W najbliższych dwóch tygodniach w nabożeństwach w kościołach mogą brać udział wierni, tak jednak by na jednego wiernego wypadało 20 m2 powierzchni. W naszym kościele w nabożeństwie wewnątrz kościoła może więc brać udział jednorazowo 20 osób. Bardzo dziękuję parafianom, którzy będą się troszczyć o zachowanie powyższego limitu. To niewdzięczna a przecież bardzo ważna służba dla dobra wszystkich parafian. Do limitu wiernych w kościele nie wliczamy kapłanów oraz członków służby liturgicznej – ministrantów i lektorów. 
 3. Nie ma żadnego zakazu, aby wierni uczestniczyli w nabożeństwach na zewnątrz kościoła – pod warunkiem zachowania stosownych odstępów i używania maseczek. Przez wszystkie te dni wyniesiemy na zewnątrz kościoła ławki, będzie także działało nagłośnienie zewnętrzne. Komunia św. również będzie udzielana na zewnątrz kościoła. Według prognoz meteorologicznych najbliższe dni mają być stosunkowo ciepłe co powinno ułatwić nam uczestnictwa w nabożeństwie. Serdecznie zapraszamy. 
 4. Przypominamy, że nadal obowiązuje dyspensa biskupa tarnowskiego od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej. Osoby, które skorzystają z dyspensy zachęcamy, aby łączyły się z nami duchowo poprzez transmisję telewizyjną, radiową lub internetową. Wszystkie nabożeństwa Triduum Paschalnego z naszego kościoła będą transmitowane w Internecie. 
 5. Dzisiejsza Niedziela Palmowa przypomina nam triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Podczas każdej Mszy św. odbędzie się poświęcenie palm (w kościele i na zewnątrz kościoła) oraz będzie odczytany opis Męki Pańskiej. Nie będzie natomiast procesji z palmami przed Mszą św. o godz. 10.30. Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym zostanie odprawione o godz. 14.00 a Msza św. popołudniowa o godz. 15.00. „Gorzkie Żale” będą transmitowane w Internecie. 
 6. W tym roku będzie w naszym kościele Ciemnica oraz Grób Pański. Rodziców kandydatów do bierzmowania zapraszamy do ich przygotowania w kościele w poniedziałek po Mszy św. wieczornej. 
 7. Z racji porządkowych nie będzie w tym tygodniu zwyczajowej wieczornej adoracji Najświętszego Sakramentu. Okazja do spowiedzi św. – od poniedziałku do środy przed Mszą św. poranną oraz w godz. 17.00 – 18.00. Zapraszamy. 
 8. Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek odprawiona zostanie o godz. 18.00. Będziemy dziękować Bogu za ustanowienie sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. Na mocy decyzji władz kościelnych w tym roku opuszczony będzie obrzęd obmycia przez kapłana nóg 12 mężczyznom. Po Mszy św. będzie okazja do indywidualnej adoracji Chrystusa do godz. 22.00. Zapraszamy do modlitwy – bardzo prosimy o jej „rozłożenie w czasie”  – przyjdźmy raczej później  niż tuż po nabożeństwie. 
 9. W Wielki Piątek Męki Pańskiej zachęcamy do adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy przez cały dzień począwszy od godz. 7.00. Droga Krzyżowa odprawiona zostanie dwukrotnie: o godz. 9.00 i o godz. 11.00. Tego dnia Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00 rozpoczniemy też nowennę przed Uroczystością Miłosierdzia Bożego. Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 18.00. Adoracji krzyża podczas nabożeństwa dokonają tylko kapłani. Pozostali będą mogli uczcić wizerunek Zbawiciela podczas adoracji w piątek wieczorem oraz w sobotę do godz. 14.00. Z racji przepisów sanitarnych nie całujemy krzyża tylko z wiarą przed nim klękamy. Podchodzimy do krzyża powoli zachowując odpowiednie odległości między sobą. W tym roku nie będzie adoracji prowadzonej zwyczajowo przez rodziców czy młodzież. Modlimy się w ciszy powierzając Bogu nasze intencje. I znowu – prosimy o „rozłożenie w czasie” naszej modlitwy. Adoracja indywidualna w tym roku będzie trwać dłużej bo do godz. 24.00.  
  W Wielki Piątek obowiązuje nas post ścisły – nie jemy potraw mięsnych a tylko jeden posiłek jest do sytości. Ofiary składane przy krzyżu przeznaczone są na utrzymanie miejsc świętych w Jerozolimie.
  Ponieważ w tym roku w Wielki Piątek przypada pierwszy piątek miesiąca informujemy, że osoby odprawiające praktykę dziewięciu pierwszych piątków miesiąca, które nie będą mogły uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej i przyjąć Komunii św. wynagradzającej, nie przerywają jej w ten sposób i będą mogły ją kontynuować  w kolejnym miesiącu.
 1. Wielka Sobota to czas ciszy i zadumy przy grobie Chrystusa, adoracja indywidualna rozpocznie się o godzinie 7.00. W tym roku odbędzie się także poświęcenie pokarmów. Ze względu na przepisy sanitarne, poświęcenie pokarmów odbędzie się na zewnątrz kościoła. Prosimy ustawiać się wzdłuż chodnika wokół kościoła. Pokarmy będziemy święcili co pół godziny, w tym roku wyjątkowo dłużej – w godz. 9.00 – 14.00. Po poświęceniu pokarmów zachęcamy do krótkiej modlitwy u grobu Pana Jezusa. O godz. 15.00 odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego a bezpośrednio po niej nastąpi przerwa na sprzątanie a kościół zostanie zamknięty aż do godz. 19.30. 
  Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 20.00.  Po Mszy św. kapłani wraz ze służbą liturgiczną udadzą się w procesji rezurekcyjnej trzy razy dookoła kościoła, by wszystkim ogłosić naszą radość z faktu zmartwychwstania Pańskiego.  

Przypominamy, że zgodnie z przepisami liturgicznymi w dni Triduum Sacrum Komunii św. można udzielać wyłącznie w formie wiatyku oraz podczas Liturgii wieczornej. Strażaków prosimy o podjęcie warty przy Ciemnicy i Grobie Pańskim. Jest ona ważnym elementem polskiej tradycji religijnej i znakiem wiary strażaków. 

W Niedzielę Wielkanocną Msze św. sprawowane są jak w każdą niedzielę i dodatkowo o godz. 14.00. Ofiary na tacę przeznaczone są na potrzeby naszego kościoła. Pięknym zwyczajem jest modlitwa w tym dniu za naszych zmarłych spoczywających na cmentarzu. Przy okazji dziękuję Administratorowi Cmentarza za troskę o porządek na cmentarzu. 

U ministrantów można nabyć bieżącą prasę katolicką. Warto w dni świąteczne pogłębiać znajomość prawd naszej wiary także przez lekturę prasy katolickiej. 

Proszono nas o Ogłoszenie:

W Wielki Czwartek o godz. 19.00 w Kalwarii Zebrzydowskiej zostanie odprawiona Msza św. o błog. Boże dla tych, którzy kiedykolwiek pielgrzymowali do Kalwarii z naszej parafii i okolic oraz o spokój wieczny dla zmarłych pielgrzymów.