Parafia św. Wawrzyńca
Nowy Sącz – Biegonice

Liturgiczna Służba Ołtarza

Liturgiczna Służba Ołtarza, to grupa młodych chłopców, którzy po uprzednim przygotowaniu liturgicznym są wyznaczeni do spełniania określonych funkcji w czasie sprawowania czynności liturgicznych. „Posługują” oni kapłanowi w czasie Mszy świętej, nabożeństw oraz sprawowania sakramentów św.

Do podstawowych obowiązków Służby Liturgicznej w Biegonicach należą: uczestnictwo w zbiórkach, oraz obecność na obowiązkowym służeniu w niedzielę i w dwa wybrane dni w tygodniu (zazwyczaj jeden raz na porannej, a drugi na wieczornej Mszy świętej).

W zależności od etapu formacji członków Liturgicznej Służby Ołtarza, posiadają oni różne stopnie, a co za tym idzie także noszą odpowiedni dla nich strój liturgiczny i spełniają różnorodne funkcje w czasie sprawowania liturgii. Wyróżniamy cztery stopnie Liturgicznej Służby Ołtarza: ceremoniarz, lektor, ministrant oraz aspirant.

Obecnie spotkania Liturgicznej Służby Ołtarza odbywają się co dwa tygodnie. Aktualnie w parafii jest około 17 ministrantów i 33 lektorów (w tym 4 lektorów-seniorów). Opiekę nad ministrantami i lektorami sprawuje ks. Bogusław Tokarz.

Więcej zob. www.lso.diecezja.tarnow.pl