Parafia św. Wawrzyńca
Nowy Sącz – Biegonice

II Niedziela Wielkanocna 2020-04-19

II Niedziela Wielkanocna 2020-04-19

Przeżywamy dziś Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Msze św. zostaną odprawione jak w każdą niedzielę. Koronkę do Miłosierdzia Bożego odprawimy o godz. 15.00. W dniu dzisiejszym Msze św. oraz koronka będą odprawione bez udziału wiernych. Będzie natomiast transmisja w Internecie.

Z okazji rozpoczynającego się dziś Tygodnia Miłosierdzia swoją modlitewną pamięcią ogarnijmy wszystkich członków Parafialnego Caritasu. Niech będzie to wyraz naszej wdzięczności za ich całoroczną bezinteresowną posługę. Równocześnie proszę opiekunki rejonowe o ewentualne sygnalizowanie mi sytuacji, w których byłaby niezbędna jakaś forma pomocy ze strony parafii dla mieszkańców z powierzonego im rejonu.

We czwartek obchodzimy liturgiczną Uroczystość św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski. W sobotę wypada Święto św. Marka Ewangelisty. Wszystkim Solenizantom a zwłaszcza naszemu Rodakowi – ks. Wojciechowi Witowskiemu życzymy obfitości łask Bożych w życiu i posłudze.

Biskup Tarnowski wydał nowe Zarządzenie dotyczące sprawowania liturgii i udzielania sakramentów św. w kościołach naszej diecezji. Zgodnie z tym Zarządzeniem:

1.Biskup diecezjalny podtrzymuje aż do odwołania dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane. Osoby, które nie biorą udziału we Mszy św. w kościele zachęcamy do korzystania z telewizyjnych, radiowych i internetowych Mszy św. Przypominamy, że nie ma to być „oglądanie” Mszy św. tylko „uczestnictwo”. W czasie transmisji nie zajmujemy się niczym innym poza modlitwą i słuchaniem Słowa Bożego. Wskazany jest także stosowny ubiór.

2. Liczba wszystkich osób przebywających w kościele nie może przekraczać limitu wyznaczonego przez władze państwowe.

3. Powierzchnia naszego kościoła wynosi 300 metrów kwadratowych. Zgodnie z przepisami państwowymi w kościele może znajdować się jednorazowo tylu wiernych, by wypadał 1 wierny na 15 metrów kwadratowych powierzchni. Oznacza to, że poza kapłanami w każdej Mszy św. może uczestniczyć nie więcej niż 20 osób.

4. Pierwszeństwo uczestnictwa w danej celebracji mają osoby związane z zamówioną intencją lub – w przypadku Mszy pogrzebowej – najbliższa rodzina. Pozostałe osoby mogą w niej uczestniczyć w miarę wolnych miejsc. Przypominamy, że nadal wszystkie Msze św. sprawowane w naszym kościele są transmitowane w Internecie.

5. Oczywiście wszystkie osoby przebywające w kościele są zobowiązane do przestrzegania przepisów sanitarnych wprowadzonych przez władze państwowe. Dotyczy to obowiązku noszenia maseczek ochronnych (z obowiązku tego zwolnieni są jedynie kapłani podczas sprawowania liturgii) oraz zachowania stosownych odstępów między poszczególnymi wiernymi.

6. Oczywistym jest, że osoba pragnąca przyjąć Komunię św. musi na chwilę odsunąć lub zdjąć maseczkę (starajmy się nie dotykać ich zewnętrznej strony). Osoby, które z różnych powodów nie przyjmują fizycznie Komunii św. zachęcamy do przyjmowania Chrystusa na sposób duchowy poprzez odmówienie modlitwę i wzbudzenie właściwej intencji.

7. W naszej parafii począwszy od jutra, w każdy dzień powszedni, oprócz Mszy św. sprawowanych o godz. 6.00 i 18.00, odbywać się będzie adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy. Początek adoracji – o godz. 19.00. Modlitwa wieczorna zakończy się różańcem o godz. 20.00. Podczas adoracji i różańca kapłani będą pełnić dyżur w konfesjonale, by umożliwić chętnym skorzystanie z sakramentu pokuty. Warto skorzystać z tej okazji, pamiętajmy jednak, że w żadnym momencie liczba wiernych w kościele nie może przekroczyć 20 osób. W razie potrzeby w trakcie adoracji będzie możliwość przyjęcia Komunii św.

8. Obrzędy pogrzebu nadal ograniczają się do stacji przy grobie, z udziałem najbliższej rodziny. Mszę żałobną w dniu pogrzebu dla najbliższej rodziny odprawiamy bez udziału ciała zmarłego, przy zachowaniu limitu osób określonego w państwowych przepisach czyli może w niej uczestniczyć nie więcej niż 20 osób.

Kochani – jak widzimy otrzymujemy większą niż dotychczas możliwość uczestnictwa we Mszy św. i przyjmowania sakramentów św. Cieszmy się z tego i korzystajmy roztropnie mając nadzieję, że stopniowo ta możliwość będzie się poszerzała.

Odpowiadając na pytania rodziców informuję, że w związku z trwającym stanem epidemii oraz zamknięciem szkół, w trosce o zdrowie dzieci, decyzją biskupa tarnowskiego w żadnej parafii naszej diecezji nie odbędą się uroczystości pierwszokomunijne w kwietniu i maju br. Warunki niezbędne do organizacji uroczystości pierwszokomunijnych to:

a) oficjalne ogłoszenie o zakończeniu stanu epidemii i powrót dzieci do szkół b) zapewnienie minimum trzytygodniowego czasu na duchowe i liturgiczne przygotowanie przy parafii dla dzieci komunijnych i ich rodzin

W związku z powyższym proszę w najbliższym czasie o kontakt ze strony przedstawicieli rodziców dzieci I Komunijnych.

Należy przypuszczać, że analogicznie zostanie rozstrzygnięta sprawa sakramentu bierzmowania. Różnica polega jedynie na tym, że termin udzielenia sakramentu bierzmowania będzie ustalony przez biskupa tarnowskiego. Po otrzymaniu stosownej informacji podam ją do publicznej wiadomości.

Zgodnie z parafialną tradycją codziennie w dni powszednie w ciągu dnia jest otwarty przedsionek kościoła, w którym możemy się modlić.

„Bóg zapłać” kilku rodzinom za złożenie ofiary na konto parafii. Dziękujemy za troskę o wspólne dobro.

Chcemy służyć wiernym jak najlepiej potrafimy w danych warunkach. Często mamy jakieś pytania, wątpliwości. Przypominamy więc, że numer telefonu do kancelarii parafialnej to: 662 – 630 – 421.