Parafia św. Wawrzyńca
Nowy Sącz – Biegonice

I Niedziela Adwentu 2020-11-29

I Niedziela Adwentu 2020-11-29

Rozpoczęliśmy Adwent – czas oczekiwania na Boże Narodzenie oraz na powtórne przyjście Pana Jezusa na ziemię. Do tego przyjścia chcemy się przygotować poprzez nasze nawrócenie oraz modlitwę. Szczególną formą takiej modlitwy jest udział we Mszy św. ku czci Matki Bożej tzw. „Mszy św. roratniej”. W tym roku niestety będzie to znacznie utrudnione na skutek ograniczeń sanitarnych – wszak w naszym kościele może równocześnie uczestniczyć w liturgii nie więcej niż 25 osób (nie licząc służby liturgicznej). Serdecznie zapraszamy do kościoła. Zarazem jednak prosimy o możliwie równomierne rozmieszczanie się po kościele – podejdźmy bliżej ołtarza, zajmijmy miejsca także w nawach bocznych. Z racji przepisów sanitarnych z żalem musimy zrezygnować z tradycyjnej procesji dzieci z lampionami do ołtarza. Natomiast – każdego dnia tegorocznego Adwentu (z wyjątkiem niedziel i uroczystości) będą sprawowane dwie Msze św. roratnie: o godz. 6.00 i o godz. 18.00. Mamy nadzieję, że na obydwu roratach nie braknie wiernych.

Okres Adwentu ma charakter oczekiwania a więc także pewnej powagi. Dlatego w tym okresie nie ozdabiamy ołtarzy kwiatami a podczas Mszy św. nie śpiewa się „Chwała na wysokości”. Podczas rorat będzie zachowany zwyczaj wygaszania świateł w kościele od początku Mszy św. aż do Alleluja przed Ewangelią. Bardzo prosimy wiernych (także dorosłych) do przychodzenia do kościoła na roraty z zapalonymi świecami lub przynoszenia ich i zapalania tuż przed Mszą św. Wielu z nas zapewne pamięta jeszcze piękny zwyczaj z okresu dzieciństwa kiedy to z zapalonymi świecami przychodziliśmy z naszych domów. Przy trzymaniu zapalonych świec prosimy o ich zabezpieczenie, by nie „nakapać” wosku na podłogę.

Codziennie przed Roratami dzieci mogą składać do koszyka na ołtarzu Matki Bożej podpisane serduszka z wymienionym dobrym uczynkiem, który danego dnia wykonały. Jedno z dzieci codziennie po roratach otrzyma do domu figurkę Matki Bożej, przed którą winno się w ten dzień pomodlić a następnego dnia przynieść ją do kościoła. Przed Roratami, jak co roku, śpiewamy Godzinki.

Zapraszamy na nieszpory niedzielne dziś o godz. 15.00.

Jutro obchodzić będziemy Święto św. Andrzeja Apostoła. W tym tygodniu wypada też I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zachęcamy do skorzystania ze spowiedzi św. – codziennie pół godziny przed Mszą św. W I piątek okazja do spowiedzi św. – rano przed roratami oraz od godz. 16.00. Zwróćmy kochani uwagę na słowa biskupa z jego czytanego dziś listu – w tym roku przed świętami nie będzie grupowych spowiedzi parafialnych, korzystajmy ze spowiedzi codziennie przez cały Adwent.

Aby ułatwić wiernym możliwość uczestniczenia we Mszy św. w I piątek – tego dnia odprawione będą 2 Msze św. popołudniowe – o godz. 16.30 oraz 18.00. Prosimy skorzystać z obydwu. Nie będzie natomiast tego dnia odwiedzin kapłana u chorych. Chętnych, którzy zgłoszą taką potrzebę, odwiedzimy w okresie przedświątecznym.

Z racji I soboty – odmówimy wspólnie różaniec o godz. 17.00. W ramach rozważania odśpiewamy następnie Godzinki, będzie też obrzęd Komunii św. Następnie o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. „niedzielna”. Osoby starsze praktykujące I soboty miesiąca zachęcamy do odmówienia różańca w swoich domach.

W najbliższą niedzielę wypada 6 grudnia. W niedziele Adwentu przepisy liturgiczne nie pozwalają uroczyście obchodzić wspomnień świętych. Nie zapomnijmy jednak, że 6 grudnia czcimy św. Mikołaja. Podtrzymujmy i przekazujmy dzieciom prawdziwie chrześcijańskie tradycje. Zachęcamy uczniów szkoły podstawowej do wzięcia udziału w Konkursie dotyczącym św. Mikołaja. Szczegóły przekaże im ks. Mariusz.

Przed kościołem członkowie Caritasu rozprowadzają świece wigilijne. Pomyślmy także o tych, którzy z racji zdrowotnych nie chodzą obecnie do kościoła, aby i oni mogli mieć w swoich domach świecę wigilijną. Składając ofiarę za świecę (nie mniejszą niż 6 zł) pomagamy dzieciom z rodzin najuboższych.

Począwszy od przyszłej niedzieli członkowie Caritasu rozprowadzać będą przed kościołem opłatki świąteczne. Możemy się nimi łamać w domach oraz wysyłać z życzeniami do swoich bliskich.

Członkinie Róży im. Bożego Miłosierdzia prosimy o prowadzenie począwszy od jutra Godzinek.

W najbliższą niedzielę w całym kraju zbierane będą ofiary do puszek na rzecz Kościoła na Wschodzie – na dawnych wschodnich terenach Rzeczpospolitej.

U ministrantów można nabyć bieżącą prasę katolicką. Do „Niedzieli” jest dołączona bezpłatnie płyta a do „Gościa Niedzielnego” kalendarz na rok przyszły.