Parafia św. Wawrzyńca
Nowy Sącz – Biegonice

I Niedziela Adwentu 2018-12-02

I Niedziela Adwentu 2018-12-02

W dniu dzisiejszym rozpoczynamy wielki Jubileusz 750-lecia istnienia naszej parafii. To ogromnie ważny rok – rok dziękczynienia Bogu za łaski otrzymane za pośrednictwem Patrona naszej parafii św. Wawrzyńca w ciągu minionych wieków. To także ogromna szansa na rozwój duchowy każdego i każdej z nas. Zechciejmy jak najobficiej korzystać z różnych propozycji przygotowanych dla nas w tym roku – nabożeństw, spotkań, wydarzeń kulturalnych, wydawnictw itp. Terminy tych wydarzeń można znaleźć w kalendarzu Jubileuszowym znajdującym się na stronie internetowej parafii. Będziemy o  ich też przypominać z ambony.

O randze jaką posiada obecny Rok Jubileuszowy świadczy fakt, że nasza parafia otrzymała z Watykanu specjalny Dekret wydany przez Penitencjarię Apostolską. Dekret ten przewiduje wiele możliwości zyskiwania odpustów przez uczestników uroczystości odpustowych. Będziemy o tym mówić na bieżąco.

Rozpoczęliśmy Adwent – czas oczekiwania na przyjście Pana. W tym okresie kapłani odprawiają Msze św. (z wyjątkiem Mszy św. roratnich) we fioletowych ornatach. Nie śpiewa się „Chwała na wysokości”. Msze św. roratnie ku czci Matki Bożej odprawiane będą począwszy od jutra codziennie w dni powszednie  o godz. 18.00. Dzieci z zapalonymi lampionami niech ustawiają się przed Mszą św. w przedsionku kościoła, skąd w procesji udadzą się do ołtarza. Po pierwszych Roratach dzieci otrzymają kartę adwentową. Codziennie będą otrzymywały obrazki, które mają wklejać na tę kartę. Ostatniego dnia Rorat najpilniejsze dzieci otrzymają pamiątki. Również codziennie przed roratami dzieci mogą składać do koszyka na ołtarzu Matki Bożej podpisane serduszka z wymienionym dobrym uczynkiem, który danego dnia wykonały. Jedno z dzieci codziennie otrzyma do domu figurkę Matki Bożej, przed którą winno się w ten dzień pomodlić a następnego dnia przynieść ją do kościoła. Przed Roratami, jak co roku, śpiewamy Godzinki.

Zapraszamy na nieszpory niedzielne dziś o godz. 15.00.

Przed kościołem można nabyć świecę wigilijną. Składając ofiarę za  świecę pomagamy dzieciom z rodzin najuboższych.

We czwartek wypada Wspomnienie św. Mikołaja. Św. Mikołaj był biskupem miasta Myry (na terenie obecnej Turcji) i żył w IV wieku.  Zasłynął z wielkiej dobroci. Na pamiątkę jego działalności chrześcijanie obdarowują się upominkami. Przekazujmy dzieciom prawdziwe chrześcijańskie tradycje. Ministrantów i lektorów oraz dziewczęta ze Stowarzyszenia Dzieci Maryi zapraszamy na spotkanie ze św. Mikołajem na plebanię we czwartek po Mszy św. wieczornej.

W tym tygodniu wypada I piątek miesiąca. Zachęcamy do skorzystania ze spowiedzi św. – codziennie od 17.30 a w piątek od 17.00. Pamiętajmy, że jest jednego kapłana mniej niż dotąd i nie odkładajmy wszyscy spowiedzi na piątek. W piątek rano odwiedzimy też chorych z Komunią św. Prosimy o ich zgłoszenie.

W sobotę 8 grudnia przeżywać będziemy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msze św. będą odprawione o godz. 6.00, 7.30, 9.00 i 18.00. Na Mszę św. o godz. 18.00 zapraszamy szczególnie uczniów klasy ósmej i klasy trzeciej gimnazjum,  w ramach ich przygotowania się do bierzmowania.

Najbliższa, druga niedziela grudnia to w naszej parafii „Niedziela Inwestycyjna”. „Bóg zapłać” za ofiary składane na tacę przeznaczone na malowanie kościoła. Obecnie dobiegają końca prace nad odnowieniem pomieszczenia naprzeciw zakrystii a po Nowym Roku rozpoczniemy malowanie transeptu w nawie głównej.

W najbliższą niedzielę członkowie Caritasu zbierać będą ofiary do puszek na rzecz Kościoła na Wschodzie – na dawnych wschodnich terenach Rzeczpospolitej.  

Również w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 7.30 odbędzie się zmiana tajemnic różańcowych.

Począwszy od przyszłej niedzieli członkowie Caritasu rozprowadzać będą przed kościołem opłatki świąteczne. Ofiary składane przy tej okazji zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym świadczoną przez parafialny Caritas.

Zapraszamy na bezpłatną projekcję filmu „Ziemia Maryi” na plebanię w najbliższą niedzielę o godz. 16.45. Skorzystajmy z okazji, by obejrzeć wartościowy film.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Rodziców dzieci komunijnych prosimy o kontakt z ks. Mariuszem w sprawie przygotowania tegorocznej Szopki. 

U ministrantów można nabyć bieżącą prasę katolicką, a w zakrystii znaczki jubileuszowe.