Parafia św. Wawrzyńca
Nowy Sącz – Biegonice

CARITAS znaczy miłość

W dniach 12-14 stycznia br. w Rekolekcyjnym Domu Pielgrzyma „OPOKA” w Starym Sączu odbyły się rekolekcje dla członków Parafialnych Oddziałów Caritas. W rekolekcjach uczestniczyli przedstawiciele Caritasu z kilkudziesięciu parafii naszej diecezji. Z naszej Parafii udział  wzięły trzy osoby: P. Marta, P. Bernadetta oraz ja. Rekolekcje rozpoczęły się w piątek od spotkania z ks. Z. Pietruszką – Dyrektorem Caritas Diecezji Tarnowskiej.  Ks. Dyrektor przypomniał nam wszystkim, że Caritas jest organizacją charytatywną ale zarazem jest formą duszpasterstwa wobec różnego rodzaju grup ludzi. Przedstawił  różne formy pomocy udzielanej potrzebującym (m.in. wymienił wsparcie osób poszkodowanych  przez nawałnice jakie przeszły nad Polską w 2017r.).

Następnie przemawiał pan Maślanka z Tarnowa – dyrektor „Domu dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas Diecezji Tarnowskiej”, który opowiedział o działalności tego Domu. Placówka udziela schronienia bezdomnym mężczyznom z terenu miasta Tarnowa, z powiatu tarnowskiego, a w razie potrzeby z województwa małopolskiego i z innych regionów kraju. Dom jest całodobową placówką opiekuńczo-wychowawczą, która udziela schronienia i zapewnia niezbędne środki do życia jego mieszkańcom.

Po tym spotkaniu wzięliśmy udział w Adoracji Najświętszego Sakramentu, Mszy św. oraz Apelu Jasnogórskim. Można było również skorzystać z Sakramentu Pokuty.

Sobota (drugi dzień) to czas konferencji (odbyło się ich tyle ile jest liter  w słowie CARITAS) przeplatanych modlitwą. Konferencje głosił zastępca Dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej ks. mgr Krzysztof Majerczak. Wspomniałam powyżej, że odbyło się tyle konferencji ile jest liter w słowie Caritas, a każda dotyczyła cech osoby współpracującej w dziele „Caritas”.

Tak więc:

C – to człowiek cierpliwy

A – to człowiek asertywny

R – to człowiek roztropny

I  – to człowiek inspirujący

T –  to człowiek troszczący się

A – to altruista (powołany)

S  – to człowiek szczodry, sprawiedliwy.

Konferencje te pomogły mi zrozumieć, że nad niektórymi cechami powinnam jeszcze popracować.

W czasie pobytu w Domu Pielgrzyma Opoka miałyśmy możliwość obejrzeć film „Teraz i w godzinę śmierci” i choć byłam na nim w kinie, oglądałam go z przyjemnością jeszcze raz. Obejrzeliśmy też film „Chata”- opowiadający historię pewnej rodziny, której najmłodsze dziecko zostało porwane i zamordowane. Jest to bardzo piękny, wzruszający film i bardzo go polecam. Można też wypożyczyć książkę o tym samym tytule (jest dostępna  w Bibliotece w Biegonicach). Można było zwiedzić Muzeum z pamiątkami Św. Jana Pawła II.

Rekolekcje te pozwoliły mi trochę inaczej, głębiej spojrzeć na działalność Caritas i niewątpliwie ubogaciły mnie duchowo. Dziękuję ks. Proboszczowi za możliwość skorzystania z rekolekcji.

Lidia